W ramach pracy socjalnej pracownicy Ośrodka realizują m.in. następujące działania:
Praca socjalna świadczona jest przez pracowników socjalnych osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód.
Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 821 z późn. zm.) wprowadza do systemu pomocy społecznej funkcję asystenta rodziny. Asystent ma pełnić inną rolę niż pracownik socjalny, wspierając rodzinę w pokonywaniu trudności życiowych, zwłaszcza dotyczących opieki i wychowania dzieci. Asystent ma być bliżej rodziny i jej problemów, a jego elastyczny, nienormowany czas pracy powinien być dostosowany do rytmu życia rodziny i jej realnych potrzeb.
Asystentura adresowana jest do rodzin niezaradnych życiowo, dotkniętych problemem biedy, bezrobocia, uzależnień i przemocy. Zadaniem asystenta jest nawiązanie bliskiego kontaktu z rodziną w jej naturalnym środowisku oraz zapewnienie wsparcia w rozwiązywaniu bieżących problemów społecznych i wychowawczych. Asystent wspomaga rodzinę w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz w załatwianiu spraw urzędowych. Jego celem jest przekazanie dobrych wzorców i pomoc w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań, aby rodzina potrafiła radzić sobie sama po zakończeniu współpracy.
Przemoc jest przestępstwem i nic nie usprawiedliwia jej stosowania.
Zgodnie z art. 207 §1 Kodeksu karnego, przemoc w rodzinie jest przestępstwem.
Jeśli choć raz w rodzinie pojawiły się zachowania przemocowe wobec Ciebie lub dzieci – zareaguj, nie pozwól, by się one powtórzyły.
Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 801-12-00-02
W Ośrodku Pomocy Społecznej działa Punkt Pomocy Ofiarom Przemocy i Przestępstw w Rodzinie, gdzie osoby uwikłane w przemoc domową mogą uzyskać informacje, jak przeciwdziałać przemocy domowej i radzić sobie z sytuacją konfliktową. Dyżur pełni specjalista zajmujący się problematyką przemocy domowej w każdą środę w godzinach od 15.00 do 17.00. Kontakt telefoniczny pod nr tel.: 15 864 32 63. Poradnictwo jest bezpłatne.
Poradnictwo specjalistyczne, w szczególności prawne, psychologiczne i rodzinne, jest świadczone osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, bez względu na posiadany dochód.